Каталог на книги

ПОЛИЦА
НАСЛОВ АВТОР Каталог Година на издание Број на страници Цена Купи
Бунтовници
Вероника Рот
белетристика, роман 2016 220 450,00МКД
100 социјални иновации од Финска
Илка Таипале
Научна литература 2022 360 350,00МКД
100.000 ПОЕТИ ЗА ПРОМЕНА
Митко Гогов
Поезија 2016 100 150,00МКД
100.000 ПОЕТИ ЗА ПРОМЕНА
Митко Гогов
Поезија 2015 100 150,00МКД
Absolvo te
Георги Брдаров
белетристика, роман 2023 282 300,00МКД
Јас, Тајкунот
Мирослав Мишковиќ
белетристика, роман, Политика 2018 500,00МКД
Јуридизација на медицината – реален страв за лекарска грешка
м-р Габриела Гајдова
Научна литература 2022 130 300,00МКД
Љубена
Тони Морисон
белетристика, роман 2022 322 600,00МКД
Џ.
Џон Берџер
белетристика, роман 2016 360 300,00МКД
Џорџ и големиот прскот
Луси и Стивен Хокинг ; илустрации Гари Парсонс
литература за деца 2017 388 600,00МКД
Џорџ и космичкиот лов на богатство
Луси и Стивен Хокинг ; илустрации Гари Парсон
литература за деца 2017 350 600,00МКД
Џорџ и непробојниот код
Луси и Стивен Хокинг
белетристика 2018 600,00МКД
Џорџ и сината месечина
Луси и Стивен Хокинг ; илустрации Гари Парсонс
белетристика, роман 2019 334 600,00МКД
Џорџ и тајниот клуч на Универзумот
Луси и Стивен Хокинг
литература за деца 600,00МКД
Ајде уште еднаш
Бојан Станиќ
Поезија 2024 63 150,00МКД
Автобиографијата на Мартин Лутер Кинг Помладиот
Уредено од Клејборн Карсон
Политика 392 400,00МКД
Авторот во огледало
Лидија Капушевска-Дракулевска
белетристика, есеј 2021 368 400,00МКД
Алгоритмеа : евлогија за дигиталните богови/ Аполон СМ-165.ехе
Стефан Марковски
Поезија 2022 88 200,00МКД
Алексис Зорба
Никос Казанѕакис
белетристика, роман 2014 310 250,00МКД
Алиса во светот на огледалото
Луис Карол
белетристика, роман, литература за деца 2009 169 150,00МКД
Американски бунтовник
Марк Елиот
2018 428 500,00МКД
АРОУСМИТ
Синклер Луис
белетристика, роман 2016 634 400,00МКД
Археологија
Весна Бикиќ
литература за деца 2018 30 250,00МКД
Архитектура
Драгана Јокиќ
литература за деца 2020 32 250,00МКД
Астрономија
Никола Божиќ
литература за деца 2017 32 250,00МКД
Атала ; Рене
Франсоа-Рене де Шатобријан
роман 248,00МКД
Бајки
Браќата Грим
литература за деца 2018 482 450,00МКД
Басни од Лафонтен
Лафонтен
белетристика, Класична литература 2013 163 250,00МКД
Бебиситерката
Фиби Морган
белетристика 2020 349 550,00МКД
Бело на црно
Рубен Гаљего
роман 2017 154 300,00МКД
Билет во еден правец
Дидие ван Ковелер
белетристика, роман 2016 132 300,00МКД
Богатството на цар Радован : (книга за судбината)
Јован Дучиќ
есеј 2020 326 300,00МКД
БОГОРОДИЧНАТА ЦРКВА ВО ПАРИЗ
Виктор Иго
роман 2017 660 500,00МКД
Ботаника
Соња Дулетиќ-Лаушевиќ и Душица Јаношевиќ
литература за деца 250,00МКД
Вагон ресторан
Лилјана Дирјан
белетристика 2020 118 250,00МКД
Во Белата куќа том 2
Хенри Кисинџер
Политика 2016 1025 500,00МКД
Во Белата куќа том 3
Хенри Кисинџер
Политика 2016 759 500,00МКД
Волците
Ги Мазлин
белетристика, роман 2019 500,00МКД
Габите во Македонија
Санде Стојчевски
Прирачници 599,00МКД
Гилгамеш
Непознат
еп 2021 92 250,00МКД
Големиот Гетсби
Френсис Скот Фицџералд
белетристика, роман 250,00МКД
Госпоѓа Бовари : провинциски нарави
Гистав Флобер
белетристика, роман 2020 313 350,00МКД
Гуливеровите патувања
Џонатан Свифт
белетристика, роман 2013 282 250,00МКД
Даена : оние што не се гледаат
Норма Данинг
белетристика 2022 248 300,00МКД
Дали на Америка и треба надворешна политика? : кон дипломатијата на XXI век
Хенри Кисинџер
Политика 2016 378 500,00МКД
Две свеќи
Александар Караев
белетристика 2021 279 450,00МКД
Девијантност и социјална контрола во спортот
Мајкл Еткинсон и Кевин Јанг
Научна литература 500,00МКД
Детето во снегот
Емилија Златкова Анастасова
белетристика 2020 112 200,00МКД
Децата од Бучно Село
Астрид Линдгрен
роман, литература за деца 2017 278 300,00МКД
Дијалози
Коста Бојчески
белетристика 2024 139 250,00МКД
Дивергенти
Вероника Рот
белетристика, роман 450,00МКД
Дневник од Гвантанамо
Мохамеду улд Слахи
белетристика 2021 444 600,00МКД
Дождови во мај : сублимирани емоции со две лажички мед
Даница И. Лепојевиќ
Поезија 2023 159 250,00МКД
Домашниот Учител
Михаел Хагнер
белетристика, роман 2018 200,00МКД
Допир од далечина
Дебора Кертис
2017 348 450,00МКД
Дракула
Брам Стокер
белетристика, роман 2020 507 470,00МКД
Драми : (избор)
Хенрик Ибзен
белетристика, роман 2014 400 250,00МКД
Желбата да се биде како сите други
Франческо Пиколо
белетристика, роман 2017 214 250,00МКД
Жените Полежиновски
Даница Фичорска
белетристика, роман 2022 305 350,00МКД
Запчињата раскажуваат и порачуваат
Милкица Моцан
литература за деца 2023 24 300,00МКД
Зборови
Жан Пол Сартр
есеј 2012 156 300,00МКД
Земно и небесно лозје
Ефтим Клетников
Поезија 2018 500,00МКД
И чудовиштата имаат чувства!
Озлем Федаи Корчак
литература за деца 2023 32 300,00МКД
Игра со очи : животната приказна 1931-1937 година
Елијас Канети
роман 2017 352 350,00МКД
Идентитетот е приказна
Иван Антоновски
есеј 2022 180 350,00МКД
Идиот
Фјодор М. Достоевски
белетристика, роман 2024 849 700,00МКД
Избрани драми
Горан Стефановски
драма 2022 386 450,00МКД
Избрани драми 2 - второ издание
Горан Стефановски
белетристика, драма 2024 221 450,00МКД
Избраниот член
Бернис Рубенс
белетристика, роман 2019 300,00МКД
Има и такви денови
Моника Стојановска
Поезија 2022 59 150,00МКД
Исполин
Жак Шесе
роман 2016 192 350,00МКД
Историја на насилството
Едгар Луј
белетристика, роман 450,00МКД
Каде е Емили?
Емилија Златкова Анастасова
белетристика, роман 2021 199 300,00МКД
Како да бидеш парижанка, каде и да си : љубов, стил и лоши навики
Ан Берест Одри Диван Каролин де Мегре Софи Мас
белетристика 2016 266 700,00МКД
Како да снимиш филм
Радивоје Андриќ
литература за деца 2018 48 250,00МКД
Како да станеш фриленс артист
Кристиан Шемко
2021 227 450,00МКД
Како деца
Марк Бернар
белетристика, роман 2018 350,00МКД
Како завршува светот
Марија Ксилури
белетристика, роман 2019 300,00МКД
Како избравме американски претседател
Александар Кукулев
белетристика, роман, Политика 2019 158 350,00МКД
Кактус
Сара Хејвуд
белетристика, роман 2020 372 550,00МКД
Калифорнија Блуз
Милан Оклопџиќ
белетристика, роман 2020 400,00МКД
Кандид ; Задиг
роман 350,00МКД
Клетници I (Фатина; Козета; Мариус)
Виктор Иго
белетристика, роман 2021 954 590,00МКД
Клетници II (Идила во улицата Плиме и епопеја во улицата Сен-Дени; Жан Валжан)
Виктор Иго
белетристика, роман 2021 711 590,00МКД
Книгите кои го проголтаа татко ми
Афонсо Круж
белетристика, роман 2015 88 250,00МКД
Книжевни крстопати : (сведоштва од меѓукултурниот дијалог) : монографија
Звонко Танески
2023 278 300,00МКД
Концептуални револуции на уметноста во ХХ век
Дејвид В. галенсон
Научна литература 2019 460 500,00МКД
Корени од небото
Ромен Гари
белетристика, роман 2019 350,00МКД
Крајот на Еди
Едуар Луј
белетристика, роман 2018 186 400,00МКД
Кралот Арктик и Северот
Зоран Тодоровски - Тоде
литература за деца 2016 30 147,00МКД
Куклата на Кокошка
Афонсо Круж
роман 2017 246 400,00МКД
Лавиринтот
Аманда Лори
белетристика, роман 2023 211 350,00МКД
Ладнокрвно убиство : вистинска приказна за повеќекратно убиство и неговите последици
Труман Капоти
белетристика, роман 2013 331 250,00МКД
ЛЕБЕД
Ана Стојаноска
белетристика, роман 2021 302 300,00МКД
Ловци на лажни вести од зградата бр.39
Огнен Неделковски
белетристика, роман, литература за деца 2023 154 250,00МКД
Мандарините том 1 и 2
Симон Де Бовоар
белетристика, роман 2017 860 600,00МКД
Марсовски хроники
Реј Бредбери
белетристика, роман 2012 194 350,00МКД
Меани
Кузман Кузмановски
белетристика 978-608-49 133 250,00МКД
Медеја
Криста Волф
белетристика, роман 2017 194 350,00МКД
Метеорологија
Недељко Тодоровиќ
литература за деца 2022 31 250,00МКД
Моби Дик или Китот - 2. изд.
Херман Мелвил
белетристика, роман, Класична литература 2023 724 700,00МКД
Музика и муабети : колекција на музички интервјуа
Ненад Георгиевски
2016 350 500,00МКД
Највисока чест
Кондолиза Рајс
Политика 2018 896 600,00МКД
Највисокото дно
Марија Митева
белетристика 2023 73 200,00МКД
Најдобрата работа што никогаш не ја доживеав
Лора Тејт и Џими Рајс
белетристика, роман 450,00МКД
Нашите БАБИЧКИ секоја посебна на свој начин
Беа Табоада
белетристика, литература за деца 2023 40 300,00МКД
Не кажувам
Петар Андоновски
белетристика, роман 2023 118 300,00МКД
Неверство
Емилија Анастасова Златкова
белетристика, роман 2021 201 300,00МКД
Недрамски дела
Вилијам Шекспир
Поезија 2017 100 300,00МКД
Непријателска сила
Жан-Антоан Нау
роман 2017 282 350,00МКД
Нераскажаната приказна за "Квин" : дали е ова вистинскиот живот?
Марк Блејк
белетристика 2021 545 500,00МКД
Ние децата од железничката станица ЗОО : приказната за Кристијане Ф.
Кај Херман и Хорст Рик
белетристика 2021 441 500,00МКД
Низ трепетот на времето
Соња Дракуловска Богдановска
Поезија 2022 123 200,00МКД
НОВА АНТИЧКА ДРАМА
Приредил: Сашо Димоски
драма 2021 235 350,00МКД
Нова античка драма II
Сашо Димоски
белетристика 2022 310 400,00МКД
Нуклеарното оружје и надворешната политика
Хенри Кисинџер
белетристика 2016 348 500,00МКД
Обновен свет : Метерних, Каслреј и проблемите со мирот 1812-1822 г.
Хенри Кисинџер
Политика 2016 488 500,00МКД
Од момче до маж : како момчињата да пораснат среќни, здрави и успешни
д-р Арне Рубинштајн
Прирачници 2020 236 400,00МКД
Одисеја - превод и препев од старогрчки јазик Михаил Д. Петрушевски
Хомер
еп, Класична литература 2008 383 300,00МКД
Оксана
Марија Колева Нешиќ
белетристика, роман 2021 130 250,00МКД
Ослободениот Прометеј; Одбрана на поезијата
Перси Биш Шели
Поезија, есеј, Класична литература 200,00МКД
Основи на хумана анатомија
Зора Узуноска
Прирачници, Научна литература 2014 334 2.400,00МКД
Останување
Пол Скот
роман 2016 304 350,00МКД
Островот на Артуро
белетристика, роман 2017 426 400,00МКД
Откако умрев ми се случија многу нешта
Рикардо Адолфо
белетристика, роман 2021 192 350,00МКД
Отрантскиот замок
Хорас Волпол
роман 248,00МКД
Очи со боја на чевли
Петар Андоновски
белетристика, роман 2023 111 300,00МКД
Палеонтологија
Крис Макгауан
белетристика 2022 32 250,00МКД
Патувањето на Петар Келемен
Александар Кукулев
белетристика, роман 2019 216 350,00МКД
Пинк Флојд : кога свињите ќе полетаат
Марк Блејк
белетристика 2020 610 800,00МКД
Повикот на земјата
Адриан Бертран
роман 2017 202 350,00МКД
Подарокот од Хамболт
Сол Белоу
белетристика, роман 400,00МКД
ПОРОЈ ОД ПЕПЕЛ
Исток Ј. Улчар
Поезија 150,00МКД
Последните наредби
Греам Свифт
белетристика, роман 2016 356 350,00МКД
Постара, но подобра, сепак постара : уметноста на стареењето
Каролин дe Мегре и Софи Мас
белетристика 2020 263 700,00МКД
Пофалба на маќеата
Марио Варгас Љоса
белетристика 2017 166 350,00МКД
Празникот на Прчот
Марио Врагас Љоса
белетристика, роман 2018 496 500,00МКД
Предани
Вероника Рот
белетристика, роман 2016 456 450,00МКД
Преобразба
Франц Кафка
2013 319 350,00МКД
Принцезата Бари
Хван Сок-Јон
белетристика, роман 2016 220 450,00МКД
Психологија
Ивана Степановиќ - Илиќ
литература за деца 2020 31 250,00МКД
Птици во аквариум : надреализам : 1924–2024
Лидија Капушевска-Дракулевска Влада Урошевиќ
есеј 2023 325 600,00МКД
Пуританската принцеза
Миранда Малинс
белетристика, роман 2024 446 600,00МКД
Раскажувачот
Мирана Ликар
белетристика, роман 2023 273 400,00МКД
Роб
Исак Башевис Сингер
роман 300,00МКД
Робинзон Крусо
Даниел Дефо
белетристика, роман 2013 306 250,00МКД
РОМАН ЗА ТРИСТАН И ИЗОЛДА
Жозеф Бедие
роман 2017 150 250,00МКД
Сара и заборавениот плоштад
Зоран Пеневски
литература за деца 2018 154 250,00МКД
Света ноќ
Тахар Бен Желун
роман 2016 184 300,00МКД
Светски поредок
Хенри Кисинџер
Политика 2016 486 500,00МКД
Сеќавања, соништа, мисли
Карл Густав Јунг
белетристика 2020 508 500,00МКД
Сликата на Доријан Греј
Оскар Вајлд
белетристика, роман 2018 215 250,00МКД
Смрт на Андите
Марио Варгас Љоса
белетристика, роман, драма, Политика 2024 266 500,00МКД
Смртта на еден среќен човек
Џорџо Фонтана
белетристика, роман 2016 238 300,00МКД
Спилата на Таниос
Амин Маалуф
роман 2016 278 300,00МКД
Страв од варвари
Петар Андоновски
белетристика, роман 2023 111 300,00МКД
Стражари на ноќта
Марија Митева
Поезија 2023 24 400,00МКД
Т.А.Ј.Н.А.
Л. Мари Аделин
белетристика 2016 268 400,00МКД
Т.А.Ј.Н.А. откриена
Л. Мари Аделин
белетристика 2017 164 400,00МКД
Т.А.Ј.Н.А. Споделена
Л. Мари Аделин
белетристика 2016 322 400,00МКД
Театар
Јасен Боко
литература за деца 250,00МКД
Телото во кое треба да се живее
Петар Андоновски
белетристика, роман 2023 125 300,00МКД
Темно скенирање
Филип К. Дик
белетристика, роман 2021 336 450,00МКД
Тетка Хулија и скрибоманот
Марио Варгас Љоса
белетристика, роман 2024 384 500,00МКД
Трезност и лудост
Жан Илиески
белетристика, роман 2022 359 350,00МКД
ТРИ НОВИ МАКЕДОНСКИ БАЈКИ
Соња Димитрова
белетристика 2021 24 120,00МКД
Триесеттата година
Ингеборг Бахман
2017 176 350,00МКД
Триста ветрила! или за преведувањето и за пребродувањето : преведување поморјанска терминологија во романот „Моби Дик“
белетристика 2023 222 350,00МКД
УЛИС
Џејмс Џојс
роман 600,00МКД
Урнебесна биологија
Андреја Лесковац
белетристика, литература за деца, Научна литература 2023 143 300,00МКД
Урнебесна физика : експерименти и трикови - 2. изд.
Светислав Пауновиќ
литература за деца, Прирачници 2024 190 300,00МКД
Урнебесна Хемија
Драгана Петровиќ-Косановиќ и Андреја Лесковац
литература за деца 2019 300,00МКД
Уште музика и муабети
Ненад Георгиевски
белетристика 2018 500,00МКД
Уште музика, уште муабети : колекција на музички интервјуа
Ненад Георгиевски
2021 406 500,00МКД
Фикција
Мартин Валезер
белетристика 2019 61 100,00МКД
Филипова историја
Јустин
2020 524 400,00МКД
ЦВЕЌИЊА
Афонсо Круш
белетристика, роман 2019 239 400,00МКД
Чекајќи ги варварите
Џон Максвел Куци
белетристика, роман 200,00МКД
Четворка
белетристика, роман 2016 218 400,00МКД
Чичко Горио
Оноре Де Балзак
белетристика, роман 2020 243 350,00МКД
Човекот во високиот замок
Филип К. Дик
роман 2017 286 450,00МКД
ЧУДНИ ЦВЕЌИЊА
Донал Рајан
белетристика, роман 2021 220 350,00МКД
Чудото
Ема Донахју
белетристика, роман 2017 253 350,00МКД
Шагринска кожа
Оноре Де Балзак
белетристика, роман 2018 350,00МКД
Шиндлеровата листа
Томас Кенили
белетристика, роман 2021 510 550,00МКД
Шумска болница
автор Македонка Јанчевска ; илустрации Филип Коруновски
литература за деца 2021 10 150,00МКД
НАСЛОВ АВТОР Каталог Година на издание Број на страници Цена Купи
...Како ти и јас...
Тони Манџуковски Манџук
Поезија 2020 23 250,00МКД
Авантурите на Артур Гордон Пим; Филозофија на композицијата
Едгар Алан По
роман, есеј 200,00МКД
Беовулф
Аноним
еп, Класична литература 248,00МКД
Зборовите на безгласната девојка
Ивана Јанева
белетристика, роман 2020 194 300,00МКД
Пармскиот картузијански манастир
Стендал
роман 2012 353,00МКД
Тристан; Тонио Крегер; Смрт во Венеција
Томас Ман
роман 200,00МКД
Човековата судбина и други раскази
Михаил Шолохов
белетристика, Класична литература 2014 244 200,00МКД
АКЦИЈА ПОЛИЦА
НАСЛОВ АВТОР Каталог Година на издание Број на страници Цена Купи
Малечката Нини
Софи Шерер
литература за деца 2017 206 250,00МКД
Месечари 1
Херман Брох
роман 100,00МКД
Месечари 2
Херман Брох
роман 100,00МКД
Средба
Херман Ленц
роман 2017 144 100,00МКД
ИЛИ-ИЛИ
НАСЛОВ АВТОР Каталог Година на издание Број на страници Цена Купи
Очи со боја на чевли
Петар Андоновски
белетристика, роман 150,00МКД
ПРИКАЗНИ НА ТИВОК ОГАН
Светлана Камџијаш
белетристика 2019 120 250,00МКД
СОБИРАЧИ НА ПЕПЕЛ
Давор Стојановски
белетристика, роман 2019 167 250,00МКД
СТРАВ ОД ВАРВАРИ
Петар Андоновски
белетристика, роман 2019 109 250,00МКД
ТЕЛОТО ВО КОЕ ТРЕБА ДА СЕ ЖИВЕЕ
Петар Андоновски
белетристика, роман 2016 88 150,00МКД
УТЕХА ЗА ГОЛИТЕ
Давор Стојановски
белетристика, роман 2018 142 280,00МКД