Актуелности

30
Mar
2021

ГО ОДБЕЛЕЖУВАМЕ МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ТЕАТАРОТ ЗАЕДНО СО ТЕАТАР ЈОРДАН Х.К. ЏИНОТ

На 27 март, во 12 часот, во театарот во Велес премиерно ќе биде изведена претставата за деца „Шумска болница“, а во исто време ќе се промовира и сликовницата „Шумска болница“ во издание на „Полица“.
Сликовницата е прва од петте во серијалот што произлезе од адаптацијата на театарската претстава, работена според поемата на велешката поетеса Македонска Јанчевска. Модерните илустрации и дизајнот на сликовниците се на Филип Коруновски, кој е и автор на костимите и сценографијата на претставата. Уредничка на сликовницата е нашата колешка Vesna Kostovska .
Се гледаме во Велес на претстава, се читаме низ цела Македонија во сликовница
30
Mar
2021

Полица на тркала се паркираше во Велес

Отсега, секој ден, од понеделник до сабота (од 11 д 16 часот), велешани можат да ги најдат нашите најпопуларни книги, како и попопуларни изданија од други издавачи, на нашиот продажен штанд пред новиот театар.
Ние се радуваме на секоја средба со нашите читатели! Па, велешани, повелете ни на книги
19
Feb
2021

Пинк Флојд : кога свињите ќе полетаат

КНИГАТА ШТО ЈА РАЗОТКРИВА И СВЕТЛАТА, И МРАЧНАТА СТРАНА НА ПИНК ФЛОЈД

Пинк Флојд. Музичката група која со своите хитови од 70-те години изврши трајно влијание врз повеќе генерации и успеа да го задржи своето реноме на неприкосновен сликар на човековата состојба и младешкиот бунт.

Марк Блејк во оваа биографија на Пинк Флојд детално го опишува развојот на групата од музичките почетоци на членовите на првиот состав, преку повлекувањето на Сид Барет, до последното обединување на Вотерс, Гилмор, Мејсон и Рајт на „Лајв Ејт“ во 2005 година.

Излегувањето на книгата на македонски е вистински празник за сите обожаватели на Пинк Флојд. Можност да се навратат на времињата во кои биле под влијание на „дрогата“ што се крие во нивните стихови и да дознаат многу детали за животот и творештвото на нивните омилени музичари. За поновите генерации, пак, ова е книгата од која можат да тргнат во запознавањето со легендарата група, кое неминовно ќе ги навлече да навлезат во квалитетниот звук на Флојд, исполнет со ненадминат дијапазон од емоции и искуство.

Книгата е достапна во поснабдените книжарници, а може да се нарача и онлајн на: https://bit.ly/3pBWa0M

25
Jan
2021

Полица книжарница со Марија Митева

Денес во нашата книжарница авторката

ги разубави примероците од нејзината збирка раскази „Највисокото дно“ со уникатни пораки наменети за идните читатели - за оние кои самите ќе си ја купат книгата и за оние кои ќе ја добијат како подарок. Книгите со прекрасните картички со порака: „Знам, оди во вистински раце“, „Алал да ти е, супер избор“, „Ми ги читаш мислите“ или „За најдлабокото срце...“ и со потпис од Марија, можете да ги најдете само во нашата книжарница.

25
Dec
2020

Предлог за новогодишен подарок бр.5

ЗА ВАШИТЕ БУНТОВНИ ТИНЕЈЏЕРИ ШТО САКААТ ДА ЧИТААТ
Вистински подарок би била тетралогијата на Вероника Рот – тинејџерска, возбудлива и поучна.
Едно поинакво Чикаго. Дистописка реалност во која луѓето живеат поделени во предодредени фракции, според склоностите што ги имаат: Несебични, Искрени, Учени, Мирољубиви или Бестрашни. А тинејџерите во еден ден од својот живот носат одлука дали ќе останат во рамки на фракцијата на своите родители или засекогаш ќе го напуштат семејството и ќе се придружат на сличните на себе. Пред овој предизвик се наоѓа и 16-годишната Беатрис, која влетува во низа неочекувани настани кои ќе ѝ го променат животот засекогаш. Приказна распослана во четири продолженија со многу заплети, романса и непредвидливи завршетоци.
Во 2014 година беше снимен и филмот „Дивергенти“ со Шајлин Вудли и Тео Џејмс во главните улоги.
Книгите можете да ги купите со 30% попуст до крајот на годинава на Полица.мк или на саемот во @capitolmall.mk.
18
Dec
2020

Предновогодишен саем на книга во Рамстор мол

НОВОГОДИШНАТА КНИЖЕВНА МАГИЈА ПРОДОЛЖУВА
Од денес до недела, од 10 до 22 часот, повелете на нашиот штанд во

. Нашите популарни изданија по поволни цени, оригинални новогодишни честитки од

и новогодишни пакетчиња за децата. Се гледаме и се читаме!

18
Dec
2020

Предлог за новогодишен подарок бр.4

ЗА ДОБРИ БИЗНИСМЕНИ И УСПЕШНИ ТАТКОВЦИ

ОД МОМЧЕ ДО МАЖ: Вистински подарок за татковци, кој ќе ги научи како треба да постапуваат со своите синови за време на пубертетот. А за да го направат тоа, од книгата ќе научат што се служува со нивното момче во пубертетот, низ какви промени минува тоа и како влијаат околината и технологијата на неговиот живот. Забавна и поучна книга, исполнета со примери на родители од целиот свет кои успеале да им помогнат на своите деца да го пребродат најтешкиот период од животот и да се развијат од момчиња во мажи на најдобриот можен начин.

ЈАС, ТАЈКУНОТ: Што претставува деловниот успех? Како се станува успешен? Дали е потребно знаење, труд или среќа? Или сите три заедно? Дали еден човек може да биде успешен сам по себе или му е потребен вистински тим? Приказната на Мирослав Мишковиќ, човекот зад империјата „Делта“, во која раскажува за својот пат кон успехот и за сите предизвици со кои се соочувал и сè уште се соочува за да се задржи на врвот е вистински подарок за секој бизнисмен.

Книгите се достапни по намалени цени на Предновогодишниот саем на книгата во

, а можете да ги нарачате и на нашата веб-страница: https://kscnet.com/polica/

See Less
11
Dec
2020

Предлог за новогодишен подарок бр.3

Мода, здравје, убавина, шик, самодоверба, шарм, заводливост, љубов, еротика... Да се има или не деца, да се има или не сопруг, како е можно да се балансира меѓу работата и семејството, а и да се има време за себе, и да се биде успешна деловна жена... Жената на дваесет и првиот век која сака сè и може сè, но постојано живее со товарот на изборот на своите плеќи. И на триесет, и на четириесет години.

Две книги исполнети со динамични текстови полни со хумор ќе ја натераат секоја урбана жена да се препознае во ситуациите, да се замисли и насмее над животните предизвици и крстопати и да ги затвори книгите чувствувајќи се уште посамоуверена и посреќна со себеси си и со своето тело.

10
Dec
2020

Предлог за новогодишен подарок бр.2

ЗА „ЗАВИСНИЦИТЕ“ ОД ВОЗБУДЛИВИ ПРИКАЗНИ
1. БЕБИСИТЕРКАТА: Една убиена жена, едно исчезнато бебе, еден осомничен и многу прашалници. 33-годишната Керолајн Харви е избодена со нож додека го причувува бебето на нејзината пријателка. Нејзиното тело е најдено врз креветчето, а бебето е исчезнато. Осомничен за убиството е нејзиниот љубовник, шармантниот Калум, кого го апсат додека со сопругата и ќерката е на одмор во Франција. Одличен психолошки трилер; едноставно, книга што не се остава!
2. КАКТУС: Запознајте ја Сузан Грин, која живее живот на постојана социјална дистанцираност. Самостојна и силна, со специфичен поглед на свет, Сузан мисли дека има сè што ѝ е потребно ви животот. Но откако нејзината мајка ќе почине, проблемите испловуваат на површина. Мајка ѝ остава тестамент во кој покажува дека повеќе се грижи за брат ѝ, а Сузан дознава дека сега, на 45 години, останала бремена. Трагајќи по причината за одлуката на мајка ѝ и копајќи низ минатото, ѝ се случува најстрашното: чувствува дека губи контрола над сопствениот живот.
10
Dec
2020

Предлог за новогодишен подарок бр.1

ЗА ЉУБОПИТНИТЕ ДЕЦА ПОЛНИ СО ПРАШАЊА ЗА ВСЕЛЕНАТА – ВОЗБУДЛИВИОТ СЕРИЈАЛ ОД ХОКИНГ
Нема поубав подарок за деца што сакаат да знаат повеќе од книги! Ако имате такви деца, тогаш книгите на ЛУСИ И СТИВЕН ХОКИНГ кои ги одговараат „вселенските“ прашања се вистински подарок за нив за Нова година.
Нека тргнат на возбудливи авантури со Џорџ и со неговата другарка Ени низ вселената и нека ги дознаат последните откритија на научниците за големиот прскот и создавањето на универзумот, за Месечината и за нашиот сончев систем, за црните дупки, патувањето со брзина на светлината и телепортацијата. Поттикнете ги да научат за релациите меѓу најситните честички кои водат до разбирање на функционирањето на универзумот.